Harmonogram odbioru odpadów

Odpady zielone: Możliwości ich kompostowania i wykorzystania w ogrodnictwie

Odpady pochodzenia roślinnego mogą być z powodzeniem wykorzystywane w ramach bio-recyklingu, polegającego na tworzeniu kompostu. Powstała w ten sposób materia organiczna jest powtórnie wykorzystywana w ogrodnictwie oraz przy pracach na terenach zielonych. Jeżeli posiadasz możliwości i chęci do stworzenia własnego kompostownika oraz masz zamiar być jeszcze bardziej eko, zachęcamy do lektury naszego artykułu. Dowiesz się z niego, czym są zielone odpady, jak możne je wykorzystać oraz poznasz dobre praktyki tworzenia własnego kompostu. 

Odpady zielone – czym są?

Zielone odpady to kategoria śmieci, w skład której wchodzą odpady komunalne pochodzące z roślin lub ich części. Można do nich zaliczyć m.in.:

 

 • skoszoną trawę;
 • suche liście;
 • chwasty;
 • kwiaty;
 • części krzewów i drzew.

Warto pamiętać, że do odpadów zielonych nie zaliczamy resztek jedzenia, nawet jeśli są to kawałki owoców czy warzyw np. obrana skórka lub pestki. Pomyłki w segregacji mogą wynikać z faktu, iż funkcjonuje również termin bioodpady. Należą do nich śmieci, które ulegają biodegradacji, czyli naturalnemu rozpadowi. Oznacza to, że zielone odpady wchodzą w skład bioodpadów. Segregacja jednych i drugich odbywać się powinna w oparciu o lokalne zasady oraz z użyciem worków i pojemników ze stosownymi oznaczeniami.

 

Zielone odpady pochodzą najczęściej z ogrodów, skwerów i parków, ale też targowisk, cmentarzy czy ulic. Mogą powstawać na skutek prac pielęgnacyjnych np. przycinania drzew. Po ich zebraniu w mieszkaniu lub domu, możemy przekazać je służbom komunalnym lub wykorzystać na własne potrzeby. 

 

W drugim przypadku mieszkańcy mogą stworzyć własny kompostownik, w którym umieszczać będą zielone odpady. Można je wówczas użyć w późniejszym czasie jako nawóz do roślin. Jeżeli jednak usuniemy śmieci z posesji i oddamy je w ręce służb komunalnych, zostaną one przetransportowane do kompostowni. Tam również nastąpi proces kompostowania, z tym, że powstała materia zostanie użyta do utrzymania miejskich terenów zielonych, rekultywacji gruntów z wyjałowioną glebą czy zabezpieczenia wyrobisk. 

 

Odpady zielone podlegają procesowi recyklingu, który nie jest inwazyjny i nie wymusza użycia technologii pobierającej znaczne ilości energii. Można go prowadzić na własną rękę i czerpać z niego korzyści. Jednak przed przystąpieniem do tworzenia kompostu, warto zastosować się do kilku wskazówek, które pomogą przeprowadzić ten proces w sposób świadomy i bezpieczny. 

 

Zielone odpady a segregowanie śmieci

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zbierać odpadów zielonych na kompost, należy potraktować je jako inne śmieci, które podlegają segregacji. Wówczas umieścimy je w pojemniku lub w workach opisanych jako “BIO”. Sposób segregacji zależy od zasad panujących na terenie danej gminy. 

 

Na wielu osiedlach gromadzi się skoszoną trawę, resztki roślin oraz liście do specjalnych worków, które są zbierane w terminach wskazanych przez administrację. Zielone odpady możemy również dostarczyć samodzielnie do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Podczas wizyty w takim miejscu pracownicy mogą wymagać od nas okazania potwierdzenia opłacenia usługi wywozu śmieci.

 

Jeżeli zarządzamy dużymi terenami zielonymi lub planujemy większe przedsięwzięcie, podczas którego uzyskamy znaczne ilości odpadów zielonych, warto na ten czas wynająć kontenery lub kupić specjalne worki bądź. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie stworzenie własnego kompostu. Może on być jednak często problematyczny dla osób mieszkających w blokach i domach wielorodzinnych. 

 

Warto pamiętać, że recykling odpadów zielonych jest możliwy, niezależnie od tego, czy wykonujemy go na własną rękę, czy przez oddanie segregowanych śmieci do służb zajmujących się usługami komunalnymi. Należy wystrzegać się jednak składowania resztek roślin w miejscach do tego nieprzystosowanych bądź gromadzenia ich przez długi okres czasu. Jeżeli nie mamy możliwości ich wywozu lub sprawia on problemy, warto poprosić o pomoc sąsiadów lub skierować się bezpośrednio do jednostek samorządu bądź podmiotów odpowiedzialnych za wywóz śmieci. 

Jak kompostować zielone odpady?

Zdecydowanie najwięcej zielonych odpadów powstaje w domach jednorodzinnych podczas pielęgnacji ogrodu. To również w takich miejscach mieszkańcy mają największe pole manewru przy wykorzystaniu dobrodziejstwa, jakim jest naturalny kompost. Części roślin, skoszoną trawę czy chwasty możemy wzbogacać innymi resztkami pochodzenia organicznego np. fusami lub skorupkami z jajek. Zwiększy to wartość tworzonego kompostu, a także pozwoli nam na pozbycie się wielu odpadków. 

 

Aby jednak rozpocząć gromadzenie zielonych odpadów, potrzebne będzie nam do tego miejsce. Możemy je stworzyć własnoręcznie lub z wykorzystaniem gotowych konstrukcji. Głównym założeniem kompostu jest stworzenie stosu tzw. pryzmy w taki sposób, aby zapewnić w niej odpowiednie warunki. Ważne jest zachowanie należytego poziomu wilgotności, a także dbanie o ekspozycję na wiatr i słońce. 

 

Kompost należy układać warstwami, zaczynając od twardszych odpadów zielonych w postaci gałęzi i zdrewniałych części roślin. Na szczycie możemy zaś umieścić ziemię lub glinę ogrodową. Ważne, aby co jakiś czas przekopać pryzmę, odwracając kolejność warstwa, a także wpuszczając do ich wnętrza tlen. Przyjmuje się, że tego typu zabiegi należy wykonywać co 2 miesiące. 

 

Kompostowanie uzależnione jest od ilości zgromadzonych odpadów oraz formy pryzmy. Samodzielnie wykonane konstrukcje, np. w zagłębieniu ziemi, wymagają sezonowania nawet przez dwa lata. Warto pamiętać, że kompost tworzony za pomocą pryzmy można uzyskać w miesiącach ciepłych – od wiosny do jesieni, kiedy temperatura powietrza jest dodatnia. Najprostszym rozwiązaniem jest używanie specjalnych pojemników, które ułatwiają gromadzenie odpadów oraz ich przechowywanie. 

Do czego przydaje się kompost? 

Jeżeli uda nam się zgromadzić odpowiednią ilość kompostu (w przypadku pryzmy wolnostojącej jej wysokość nie powinna przekraczać 1,5 metra), możemy wykorzystać go do prac w ogrodzie oraz na terenach zielonych. Jego jakość zależy od tego, co zgromadziliśmy w pryzmie lub kompostowniku. Pełnowartościowy i bogaty w składniki mineralne materiał zawiera od 70 do 80% odpadów zielonych oraz od 10 do 30% nawozów i ziemi. 

 

Jakość kompostu i moment jego użycia możemy monitorować m.in. kierując się jego zapachem. Swąd amoniaku wydobywający się z kompostownika świadczy o zbyt dużej zawartości azotu, z kolei zgnilizna świadczy o zbyt małej ilości powietrza. W zbalansowaniu wartości poszczególnych składników pomoże obracanie kompostu oraz dodawanie składników bogatych w węgiel np. słomy, suchych gałęzi czy trocin. 

 

Dojrzały kompost wyróżnia się ciemnobrunatną barwą oraz jednolitą strukturą. Nie widać w nim fragmentów roślin ani dżdżownic i posiada on zapach świeżej ziemi. Taki kompost można wykorzystać w ogrodzie i na terenach zielonych do:

 

 • uprawy warzyw, drzew i krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych;
 • poprawy struktur gleb (zwłaszcza gliniastych, piaszczystych i górskich);
 • zabezpieczania roślin na zimę;
 • walki z chwastami;
 • przygotowania gleby do sadzenia roślin doniczkowych;
 • nawożenia trawnika.


Regularne stosowanie kompostu pozwala uzyskać wysoki poziom żyzności gleby, a także ułatwia większość zabiegów. Stosując go minimalizujemy ryzyko przenawożenia młodych roślin, a także zwiększamy pojemność wodną i powietrzną podłoża. Kompost z odpadów zielonych warto stosować bezpośrednio przed sadzeniem roślin, przy uprawach sezonowych (ziołach i kwiatach) oraz podczas przesadzania roślin doniczkowych. 

 

Mieszkasz na terenie powiatu łomżyńskiego i szukasz firmy, która zajmie się Twoimi zielonymi odpadami? Zgłoś się do nas! Firma Błysk od 30 lat świadczy usługi komunalne z zakresu zarządzania różnego rodzaju odpadami. Wśród naszych klientów są zarówno samorządy i instytucje państwowe, jak i firmy oraz przedsiębiorstwa. 


Jeżeli masz problem z odpadami zielonymi, napisz lub zadzwoń do nas, a my zajmiemy się nimi w mig!

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.