Harmonogram odbioru odpadów

Odpady wielkogabarytowe: efektywne metody ich transportu i utylizacji

W naszych gospodarstwach domowych powstaje wiele śmieci i odpadów. Część z nich można w prosty i szybki sposób posegregować i oddać stosownym służbom, które zajmą się ich transportem, składowaniem i powtórnym przetwarzaniem. Istnieją jednak takie rodzaje śmieci, które przysparzają wiele problemów ze względu na m.in. swoją masę oraz rozmiary. Są to tzw. odpady wielkogabarytowe, które powstają w każdym domu i mieszkaniu. Aby móc pozbyć się ich zgodnie z zasadami ekologii i prawa polskiego, warto dowiedzieć się, czym one są, w jaki sposób można je utylizować oraz kto może nam w tym pomóc. 

Czym są odpady wielkogabarytowe?

Odpady wielkogabarytowe to śmieci różnego typu, które przez swoje rozmiary nie mieszczą się do standardowych worków oraz pojemników do zbiórki selektywnej. Powstają na skutek bytowania człowieka i większość z nich stanowią meble oraz sprzęt, które przestały działać lub są zniszczone.

 

Do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy m.in.:

 

 • wersalki, tapczany, sofy i łóżka;
 • krzesła, stoły i biurka;
 • dywany i materace;
 • wózki dziecięce oraz rowery;
 • suszarki na pranie i deski do prasowania.

 

Tego typu śmieci powinny być przechowywane do momentu odbioru, który odbywa się według zaplanowanego przez służby komunalne harmonogramu. Nie należy ich umieszczać w standardowych pojemnikach ani rozczłonkowywać. Ewentualnym rozwiązaniem jest przetransportowanie ich do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy poczekać na odbiór odpadów wielkogabarytowych. Wówczas musimy znaleźć miejsce do ich składowania, np. w piwnicy bądź garażu. 

 

Przeważnie odbiór tego typu śmieci odbywa się kilka razy w roku. Wówczas odpady zbierane są we wskazanym miejscu, skąd stosowne służby mogą je zabrać. W przypadku bloków jest to zwykle okolica wspólnego śmietnika, w przypadku domów jednorodzinnych – miejsce przed bramą lub posesją. 

Co nie należy do odpadów wielkogabarytowych?

Mimo iż odpady wielkogabarytowe zajmują wiele miejsca i są utrapieniem dla mieszkańców, nie możemy wciągnąć na ich listę przypadkowych przedmiotów lub śmieci. Przede wszystkim zabronione jest wyrzucanie elektrośmieci oraz akcesoriów elektronicznych. Z tego tytułu do odpadów wielkogabarytowych nie zaliczymy m.in.:

 

 • urządzeń AGD i RTV (telewizorów, odkurzaczy, lodówek, pralek czy zmywarek);
 • narzędzi elektrycznych i elektronicznych (pił, wiertarek, kosiarek, komputerów);
 • przyrządów medycznych (np. urządzeń do dializ);
 • sprzętów oświetleniowych (lamp, żarówek, żyrandoli).

 

Oprócz tego zabrania się umieszczania wśród śmieci wielkogabarytowych gruzu oraz odpadów po remoncie – desek, palet, płyt gipsowych, kabin prysznicowych czy wanien. Mogą one nie zostać odebrane, przez co mieszkańcy będą musieli oddać je do PSZOKu samodzielnie. W skrajnych przypadkach może zostać nałożona na nich kara za nieodpowiednią segregację odpadów. 

 

Jeżeli nie wiesz, co możesz oddać jako śmieci wielkogabarytowe, skontaktuj się ze służbami komunalnymi świadczącymi usługi na terenie Twojego miejsca zamieszkania lub organami gminy. Dobrym pomysłem jest również telefon do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Jak wygląda transport i utylizacja odpadów wielkogabarytowych?

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych zwykle odbywa się nie wcześniej niż dzień przed datą ustalonego wywozu z miejsc gromadzenia odpadów komunalnych. Ze względu na systematyczny wzrost liczby śmieci, w niektórych miastach praktykuje się indywidualne zgłoszenia właścicieli lub zarządców nieruchomości. 

 

Po odpady wielkogabarytowe przyjeżdża firma, z którą dana gmina ma podpisaną umowę na transport i utylizację śmieci. Z reguły odbywa się to przy użyciu wyspecjalizowanych pojazdów, które posiadają duże przestrzenie ładunkowe. Pracownicy firm komunalnych mogą na miejscu rozbierać większe odpady na mniejsze elementy, aby dało się je przetransportować.

 

Śmieci wielkogabarytowe są przewożone na składowiska lub bezpośrednio do zakładów zajmujących się przetwarzaniem. Wszystkie odpady wykonane z drewna mogą posłużyć jako opał lub trafić do recyklingu, gdzie uzyska się z nich nowe meble lub przybory użytku codziennego. Śmieci posiadające elementy metalowe zostaną rozkręcone lub rozczłonkowane. Nienaruszone komponenty (np. śruby, zamki, łączniki) można użyć ponownie. Cała reszta trafi zaś do przetopu lub zostanie potraktowana jako złom.

 

Możliwości przetwarzania odpadów wielkogabarytowych zależą przede wszystkim od stanu samych odpadów. Jeżeli meble i sprzęt były użytkowane prawidłowo i zostały oddane po awarii lub zużyciu, proces ich recyklingu będzie krótki. Większy problem stanowią odpady wielkogabarytowe, które już zbutwiały, zestarzały się lub są mocno uszkodzone. Wówczas pracownicy zakładów przetwarzania będą musieli poświęcić sporo czasu na selekcję tego, co może posłużyć jako ponowny surowiec lub materiał.

 

Jeżeli nie chcesz rozstać się z jakimś przedmiotem lub meblem, możesz dać mu drugie życie w inny sposób np. poprzez odsprzedanie go lub odrestaurowanie. Pierwsza metoda polega na sprzedaży lub oddaniu niepotrzebnych rzeczy innym, np. potrzebującym. Drugi sposób zakłada wykonanie zabiegów, które mają na celu przywrócenie świetności za pomocą m.in. szlifowania lub tapicerowania.

 

Nie możesz się zdecydować, a termin odbioru odpadów wielkogabarytowych minął? Zgłoś się do PSZOK. 

Czym jest Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych?

PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów) to zorganizowane dla mieszkańców danej gminy miejsce, gdzie mogą oni oddawać śmieci. Oprócz odpadów wielkogabarytowych można do nich zawozić m.in.:

 

 • zużyte opony;
 • gruz i odpady budowlane;
 • elektrośmieci.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każda gmina ma obowiązek tworzenia punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Tego typu punkty otwarte są w konkretne dni tygodnia o wyznaczonych godzinach. Z reguły są zlokalizowane na obrzeżach wsi lub miast. Przed przywozem odpadów na teren PSZOKu, warto skontaktować się z pracownikami punktu. Może się bowiem okazać, że w danym dniu nie ma możliwości oddania śmieci ze względu np. na zbyt mało miejsca. Niektóre gminy proponują także mobilne PSZOKi.

 

Warto pamiętać, że do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nie oddamy wszystkich śmieci. Pracownicy obsługujący PSZOK mają obowiązek sprawdzać wszystkie odpady przywiezione na teren punktu. Mogą oni nie przyjąć m.in.:

 

 • śmieci pochodzących z działalności gospodarczej;
 • bioodpady;
 • niezidentyfikowanych, niesegregowanych lub źle zabezpieczonych śmieci;
 • odpady nieujęte w regulaminie placówki.

 

Osoby chcące skorzystać z PSZOKu muszą same zorganizować transport na teren punktu oraz należycie zabezpieczyć śmieci (np. za pomocą szczelnych pojemników lub worków). Odpady oddawane do Punktu muszą być również posegregowane, co ułatwi ich późniejsze przetwarzanie.

 

PSZOK to ważny elementy systemu zagospodarowania odpadami w gminie. Dzięki niemu zarówno organy samorządu, jak i stosowne służby mogą prowadzić optymalne działania. Dobrze funkcjonujący Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych daje możliwość ograniczenia wyrzucania śmieci w miejscach zabronionych, a także przyspiesza procesy recyklingu. Aby mógł on jednak dobrze funkcjonować, powinien posiadać transparentne zasady działania, a mieszkańcy danej gminy muszą być poinformowani o tym, gdzie się znajduje, co można do niego przywieźć lub przynieść, a także w jakich godzinach działa. 


Mieszkasz na terenie powiatu łomżyńskiego i masz problem z odpadami wielkogabarytowymi? Odezwij się do nas! Firma Błysk zajmuje się kompleksową obsługą odpadów komunalnych na terenie całego powiatu. Udzielimy Ci niezbędnych informacji, a także zapewnimy niezbędne wsparcie. Od 30 lat świadczymy usługi komunalne z zakresu zarządzania różnego rodzaju odpadami. Wśród naszych klientów są zarówno samorządy i instytucje państwowe, jak i firmy oraz przedsiębiorstwa. Jeżeli masz problemy lub pytania odnośnie odpadów wielkogabarytowych, recyklingu lub segregacji śmieci, jesteśmy do Twojej dyspozycji!

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.