Harmonogram odbioru odpadów

Edukacja ekologiczna dla dzieci – jak promować świadomość ekologiczną od najmłodszych lat?

Edukacja ekologiczna to nauka i przedsięwzięcia, mające na celu wytworzenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Dzięki niej dołączą one do grona osób świadomych zagrożeń naszego środowiska, staną się empatyczne, a także będą stanowiły wzór do naśladowania dla przyszłych pokoleń. W ten sposób zwiększa się szansa powodzenia zrównoważonej gospodarki odpadami, a także wszelkich inicjatyw, które mają pomóc w ratowaniu planety przed skutkami działalności człowieka. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wzbudzać świadomość ekologiczną u swojego dziecka i kto może pomóc Ci w tych działaniach. 

Świadomość ekologiczna – co to takiego?

Jest to pojęcie dość niejednorodne, choć badacze i eksperci sprowadzają świadomość ekologiczną do wiedzy, poglądów i wyobrażeń na temat środowiska, czyli miejsca życia i rozwoju człowieka. Jest to również postawa, w ramach której każdy z nas powinien wykazywać troskę względem otaczającego nas świata. Ważnym jej elementem jest determinacja, która zmusza nas do przedsięwzięć i działań, mających na celu zachowanie pierwotnego kształtu całego ekosystemu.

 

Świadomość ekologiczną można zdobyć lub wyrobić sobie zarówno w wieku dziecięcym, jak i dorosłym. Nabywanie jej odbywa się poprzez edukację ekologiczną, czynny udział w inicjatywach prośrodowiskowych, a także rozmowy z najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi. Miejscami, gdzie najczęściej każdy z nas ma pierwszą styczność z tego typu przedsięwzięciami na rzecz ekologii, są szkoła i dom rodzinny.

 

Im bardziej będziemy świadomi, tym więcej możemy zrobić dla środowiska. Ma to szczególne znaczenie teraz, w momencie galopujących zmian klimatycznych. Jest to jednak proces stopniowy i szanse jego powodzenia zależą od inicjatywy rodziców i otoczenia, szkoły, a także podatności konkretnej osoby i jej wrażliwości. 

 

Najlepszym rozwiązaniem jest zaszczepienie świadomości ekologicznej w jak najmłodszym wieku. W ten sposób można w sposób trwały budować pozytywne nawyki, które w dorosłym życiu staną się postawami i rutynami. Stąd bierze się również problem zmiany mentalnej. Starsze pokolenia trudniej przekonać do zmiany ugruntowanego światopoglądu. 

 

Ważne, aby świadomość ekologiczną wzbudzać nie tylko w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale również kontynuować w momencie, gdy nasze dzieci staną się nastolatkami. Pomóc w tym mogą specjalnie profilowane szkoły średnie, a także takie kierunki studiów, jak np. inżyniera środowiska. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż w pewnym wieku nasze dziecko samo będzie musiało zadecydować o tym, jaki ma stosunek do środowiska naturalnego. 

Dlaczego warto, aby dzieci interesowały się ekologią?

Przede wszystkim budowanie świadomości ekologicznej u dzieci to ważny element ich rozwoju. W ten sposób mogą prawidłowo wzrastać, zyskując rzetelną wiedzę o otaczającym je świecie oraz powiązaniach, jakie panują między człowiekiem a naturą. 

 

Ponadto, zainteresowanie ekologią i środowiskiem sprawia, iż maluchy mogą wykształcać nawyki, które w przyszłości zaowocują poprawą całego ekosystemu. W kontekście zmian klimatycznych tego typu postawy są wręcz niezbędne i za kilka dekad mogą stać się obowiązkiem obywatelskim. 

 

Proekologiczna postawa wykształce pewnego rodzaju empatię w stosunku do innych oraz samej natury. Dziecko staje się przez to bardziej wrażliwe na krzywdy i nieodpowiednie zachowania. Pomaga mu to w funkcjonowaniu w społeczeństwie, a także zachowania mocnego kręgosłupa moralnego i etycznego.

 

W końcu, inicjatywy proekologiczne dają możliwość przyjemnego i pożytecznego spędzania czasu z rodziną oraz rówieśnikami. Wszelkie przedsięwzięcia związane z ekologią, np. sprzątanie świata, stwarzają okazję do świetnej zabawy. W ten sposób można urozmaicać nudne popołudnia i wykonywać pożyteczne rzeczy przez okres m.in. wakacji. 

 

W rozbudzaniu ekologii ważne jest zaangażowanie rodziców i opiekunów dzieci. Powinni oni aktywnie uczestniczyć we wszelkich inicjatywach. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym zakresie współdziałanie pedagogów, nauczycieli oraz rodziców wraz z rodziną dzieci. Dobrym pomysłem są wspólne rozmowy, spotkania, a także akcje łączące pokolenia, np. dziadków z wnukami.

Jak rozwijać świadomość ekologiczną u dzieci – pomysły

Aby móc rozwijać trwałe nawyki proekologiczne u dzieci, warto wprowadzić do ich codziennej rutyny czynności, które wspomogą ten proces. Oznacza to, iż każdego dnia najmłodsi powinni mieć kontakt z postawami, które świadczą o wysokiej świadomości otaczającego nas świata. W kontekście ekologii oznaczać to może m.in.:

 

  • segregowanie śmieci – w tym celu możemy zakupić do domu specjalne pojemniki i uczyć dziecko wrzucania do nich odpadów zgodnie z wytycznymi;
  • oszczędzanie wody – kontrolujmy i nadzorujemy dziecko podczas samodzielnego mycia zębów, naczyń lub kąpieli;
  • zarządzenie energią elektryczną – stawiajmy konkretne warunki odnośnie zużycia energii elektrycznej podczas korzystania z komputera, telewizora oraz innych sprzętów;
  • zasadzenie kwiatów lub roślin zielonych – wprowadź do swojego domu bądź mieszkania nieco zieleni, którą wraz z dzieckiem będziecie utrzymywać, podlewając ją i przesadzając;
  • grajcie w gry i urządzajcie ekologiczne zabawy – podchody, planszówki, gry miejskie – opcji jest naprawdę, a część z nich można wykonać małymi nakładami pracy.

 

Oprócz tego, warto również działać poza naszym domem, zachęcając najmłodszych do wzięcia udziału w różnego rodzaju inicjatywach. Mogą to być konkursy szkolne, wyjazdy na sprzątanie świata w ramach Dnia Ziemi, warsztaty tworzenia rękodzieła z materiałów pochodzących z recyklingu czy zbiórki baterii, zakrętek plastikowych bądź elektrośmieci. O wszelkie tego typu przedsięwzięcia warto pytać w szkole oraz zainteresować się programem oferowanym przez organy samorządowe.

 

Samodzielnie możemy uczulać nasze dziecko na empatię wobec środowiska, zabierając je na spacery do parków i lasów, pokazując mu okolicę pod kątem różnorodności biologicznej. Takim wypadom i wycieczkom powinna towarzyszyć refleksja dotycząca naturalnego stanu środowiska oraz tego, co możemy zrobić, aby go zachować. 

 

Żeby natura jawiła się dziecku jako przestrzeń, o którą należy dbać, możemy zachęcić je do czynności, które zbliżą je flory i fauny. Mile widziane będzie dokarmianie ptaków i leśnych zwierząt, fotografowanie naturalnych środowisk czy też zbieranie roślin, np. do zielnika. 

 

Wszystkie te czynności mają szansę powodzenia, jeśli to my sami każdego dnia będziemy poświadczać nasze przywiązanie do proekologicznego stylu życia. Dziecko zauważy to, nawet podczas zwykłych obowiązków. Dlatego podczas zakupów zrezygnujmy z dużych ilości plastikowych toreb, starajmy się samodzielnie wytwarzać to, co możemy lub przetwarzać jak najwięcej odpadów (rękodzieło, powtórne wykorzystanie plastiku, papieru itp.), a przygotowując posiłki, marnujmy jak najmniej jedzenia. 

 

Kto może pomóc w rozbudzaniu ekologicznej świadomości u dziecka?

W proces rozbudzania świadomości ekologicznej dziecka powinni być zaangażowani wszyscy najbliżsi dorośli. Przede wszystkim pomóc mogą rodzice oraz opiekunowie (np. dziadkowie), ale również przyjaciele rodziny. Oprócz tego ważnym ogniwem w edukacji ekologicznej są pedagodzy, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. To oni spędzają z dziećmi najwięcej czasu przez cały dzień, zwłaszcza na etapie wczesnoszkolnym.

 

Pomóc mogą nam również organy gminy oraz organizacje zajmujące się m.in. zagospodarowaniem odpadami. Są one w stanie zorganizować inicjatyw w formie zbiórek, wielkiego sadzenia drzew czy też pikniku ekologicznego. Więcej informacji o tego typu wydarzeniach zdobędziesz poprzez bezpośredni kontakt z ww. wspomnianymi podmiotami. Możesz się do nich zgłosić również z inicjatywą własną oraz pomysłem na kolejną aktywność, która ma szansę rozbudzić wśród dzieci pasję do ekologii. 

 

Błysk to firma zajmująca się zagospodarowaniem odpadami na terenie powiatu łomżyńskiego. Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywamy w kontekście wzbudzania świadomości ekologicznej, dlatego oferujemy naszym klientom najwyższej klasy usługi. Obsługujemy zarówno klientów indywidualnych, jak i samorządy oraz instytucje państwowe. Jeśli masz pomysł na inicjatywę dla dzieci w związku z ekologią lub chciałbyś pokazać swoim pociechom firmę, która zajmuje się tym w sposób profesjonalny, zachęcamy do kontaktu! 

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.