Harmonogram odbioru odpadów

Jakie są korzyści z recyklingu odpadów elektronicznych?

Stały rozwój technologii i pojawianie się na rynku coraz to bardziej nowoczesnych sprzętów sprawia, że z roku na rok ilość odpadów elektronicznych drastycznie wzrasta. Nowe modele wypierają stare, które w większości lądują na wysypiskach śmieci. Do produkcji elektroniki wykorzystuje się wiele cennych i rzadkich surowców, które warto odzyskać i ponownie wprowadzić do obiegu. Jakie są korzyści z recyklingu odpadów elektronicznych?

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci inaczej nazywane są elektroodpadami. Do tej kategorii można zaliczyć nieużywane, niepotrzebne lub zepsute urządzenia elektryczne i elektroniczne, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują prądu lub baterii. Zdarza się, że elektrośmieci oznaczane są skrótem ZSEE – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Do odpadów elektronicznych zaliczają się komputery, telefony, akcesoria do smartfonów – takie jak ładowarki samochodowe, przewody USB oraz uchwyty do telefonów z ładowaniem indukcyjnym – gadżety elektroniczne czy telewizory, a także wszelki sprzęt AGD.

Elektrośmieci można podzielić na kilka podstawowych grup, takich jak:

  • urządzenia, których działanie polega na wymianie temperatur, to znaczy lodówki, zamrażarki, klimatyzatory czy grzejniki;
  • różnego rodzaju lampy, takie jak świetlówki, lampy LED, lampy sodowe i wysokoprężne;
  • małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego wielkość nie przekracza 50 cm: telefony komórkowe, laptopy, drukarki itp.; 
  • ekrany, monitory i inny sprzęt, który wyposażony jest w ekran o powierzchni większej niż 100 cm2;
  • elektryczne i elektroniczne urządzenia małogabarytowe, o maksymalnej wielkości 50 cm: sprzęty gospodarstwa domowego, oprawy oświetleniowe, sprzęty odtwarzające dźwięk lub obraz, narzędzia, zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, odkurzacze, kuchenka mikrofalowa, żelazko, toster, czajnik elektryczny;
  • elektryczne i elektroniczne urządzenia wielkogabarytowe, o wielkości przekraczającej 50 cm: sprzęty gospodarstwa domowego, oprawy oświetleniowe, sprzęty odtwarzające dźwięk lub obraz, narzędzia, zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, pralki, zmywarki, piekarniki.


Wszystkie wyżej wymienione urządzenia wymagają odpowiedniej utylizacji – w przeciwnym przypadku zagrażają ludziom i środowisku, a nieodpowiednia segregacja wiąże się z ryzykiem otrzymania kary. Jak w takim razie należy pozbywać się elektrośmieci?

Wpływ odpadów elektronicznych na ludzi i środowisko

Elektrośmieci, a konkretniej zawarte w nich substancje, są bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, a dodatkowo mają niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Wypełniają je niebezpieczne materiały, takie jak rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu. W razie niewłaściwej segregacji i utylizacji mogą one przenikać do gleby, wód gruntowych, a nawet powietrza. W razie nieodpowiedniego obchodzenia się z elektrośmieciami, mogą zatruć organizm.

Bardzo szkodliwą substancją jest na przykład rtęć, obecna w świetlówkach. Innym niebezpiecznym materiałem jest chrom, który w odpowiedniej ilości wpływa na zachowanie zdrowia, jednak w zbyt dużej ilości może stanowić poważne zagrożenie. Substancja ta wykorzystywana jest do powlekania metalowych elementów w celu ich zabezpieczenia przed rdzą, jednak może prowadzić do chorób układu oddechowego i krążenia.

W różnego rodzaju sprzęcie elektronicznym znajduje się także ołów, który prowadzi do uszkodzenia szpiku kostnego, a także może prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. Niezwykle groźny jest też freon, który znaleźć można przede wszystkim w różnego rodzaju sprzęcie chłodniczym, takim jak lodówki czy klimatyzatory oraz urządzeniach gaśniczych.

Substancja ta przyczynia się do niszczenia warstwy ozonowej, w konsekwencji prowadząc do postępującego efektu cieplarnianego. Freon wpływa też na zwiększenie promieniowania ultrafioletowego, powodującego szybsze starzenie się skóry i przyczyniając się do rozwoju nowotworów.

Zasady utylizacji elektrośmieci 

Ochrona środowiska i ekologia są bardzo ważne, a w przeciągu ostatnich lat jeszcze bardziej zyskały na znaczeniu. Z tego powodu wprowadzone zostały określone zasady dotyczące segregacji i utylizacji odpadów, w tym również elektrośmieci. W ich przypadku nadrzędną regułą jest zakaz wyrzucania do zwykłego śmietnika, ponieważ zagraża to ludziom i środowisku, a dodatkowo, na podstawie Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznych z 11 września 2015 roku, jest nielegalne.

Artykuł 34. tejże ustawy jasno określa, że umieszczanie zużytego sprzętu elektronicznego jest zakazane. Poza tym artykuł 95. tego samego dokumentu precyzuje, że kto łamie te przepisy, może podlegać karze grzywny w wysokości do 5000 zł. Poza tym zabronione jest umieszczanie elektrośmieci na nielegalnych wysypiskach śmieci, w lasach oraz przydrożnych rowach, ponieważ stanowi to poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego.

Pamiętaj, że zakazane jest również zbieranie elektrośmieci. Oznacza to, że każdy przestarzały lub popsuty sprzęt najlepiej wymienić na nowy, energooszczędny. Jeżeli jednak chcesz pozbyć się zużytych urządzeń elektrycznych lub elektronicznych, nie możesz ich samodzielnie demontować, ponieważ może to doprowadzić do uwolnienia zawartych w nich substancji.

Jak przebiega recykling elektrośmieci? 

Odbierane lub dostarczane elektrośmieci są przekazywane do specjalnych zakładów, które zajmują się ich przetwarzaniem, a następnie poddają je procesom odzysku i recyklingu. Odbieranie różnego rodzaju surowców z elektroodpadów – takich jak złoto, srebro, miedź i aluminium – możliwe jest nawet w przypadku całkowicie zużytego, ale kompletnego sprzętu.

Pozyskanie takich materiałów umożliwia wykorzystanie ich do produkcji nowych sprzętów, co wpływa na obniżenie kosztów technologicznych, a przede wszystkim zmniejsza ilość wykorzystywanych zasobów naturalnych. Za przykład można podać szklane drzwiczki do pralki, które mogą być powtórnie wykorzystane do produkcji naczynia żaroodpornego, a włókna karbonowe można użyć do stworzenia żagli lub namiotów.

Recykling telefonów komórkowych pozwala na odzyskanie materiałów, które służą do produkcji sprzętu AGD czy instrumentów muzycznych, z kolei plastikowe elementy z lodówek wykorzystywane są do wytwarzania kołpaków samochodowych.

Gdzie wyrzucić elektrośmieci? 

Wiele osób zastanawia się, co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, skoro nie można wyrzucić go do zwykłego kontenera na odpady. Elektrośmieci należy przekazać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-ów. Można do nich dostarczać między innymi sprzęt RTV i AGD, żarówki czy baterie – te ostatnie bardzo często można też wyrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników, udostępnianych w wielu sklepach.

Warto też wiedzieć, że jeżeli chcesz pozbyć się sprzętu elektrycznego lub elektronicznego o dużych gabarytach – takiego jak lodówka, telewizor czy pralka – możesz skorzystać z opcji bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu. Warto wiedzieć, że w wielu miastach kursuje specjalny bus, do którego można oddać takie elektroodpady jak baterie, żarówki czy mniejsze sprzęty RTV i AGD.

Niektóre sklepy z elektroniką umożliwiają też oddanie starego sprzętu przy zakupie nowego. Poza tym niektóre punkty handlowe przyjmują elektrośmieci niezależnie od chęci zakupu nowych urządzeń.

Korzyści z recyklingu elektrośmieci 

Elektroodpady powstają z różnych powodów – jednym z nich jest zużycie, innym zepsucie lub usterka, a jeszcze kolejnym chęć zakupu nowego modelu. Elektrośmieci należy jednak utylizować w odpowiedni sposób, bo w innym razie stanowią poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Znajdują się w nich bowiem niebezpieczne substancje, takie jak rtęć, chrom, azbest, ołów czy freon.

Oddając sprzęt elektroniczny i elektryczny do właściwych punktów masz pewność, że zostanie on zdemontowany we właściwy sposób, bez ryzyka zanieczyszczenia środowiska. Poza tym recykling elektroodpadów wiąże się również ze znacznym obniżeniem kosztów wytwarzania sprzętów technologicznych.

W punktach zbiórki odpadów elektronicznych specjaliści zajmują się odzyskiwaniem cennych surowców, takich jak miedź, złoto czy srebro, które w późniejszym etapie wykorzystywane są do produkcji nowych sprzętów, co jest odczuwalnie tańsze niż wytwarzanie nowych części. Takie metody pozwalają również na ograniczenie wykorzystania energii, co ma duże znaczenie ekologiczne.

Recykling elektrośmieci umożliwia zredukowanie emisji dwutlenku węgla o 1,3 ton rocznie. W takiej ilości mieści się zmniejszenie ilości wydobywanych materiałów ze złóż naturalnych czy uwalniania niebezpiecznych związków chemicznych do atmosfery, które powstają w momencie niewłaściwej utylizacji.

W Błysk Łomża przekazujemy do przetworzenia odpady elektroniczne, z których później odzyskiwane jest maksymalnie dużo surowców – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 

 

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.