Harmonogram odbioru odpadów

Jak tanio pozbyć się gruzu?

Pozbycie się gruzu może okazać się nie lada wyzwaniem. Jest to odpad budowlany i poremontowy, który wymaga specjalnej utylizacji, dlatego nie można go wyrzucić do kontenerów ogólnych – grożą za to kary pieniężne. 

Odpadów budowlanych można pozbyć się wywożąc je na wysypisko lub – jeżeli nie masz odpowiedniego pojazdu – zamówić kontener lub tak zwany big bag. Który ze sposobów pozbycia się gruzu jest najtańszy?

Jak przebiega wywóz gruzu?

Odpady po remoncie, budowie czy wyburzeniu, takie jak gruz, muszą być wywiezione w odpowiednie miejsce zbiórki, aby nie stanowiło zagrożenia dla środowiska naturalnego. W odpadach budowlanych mogą znajdować się niebezpieczne materiały i substancje, które przenikają do gleby i wód powierzchniowych, co w konsekwencji może doprowadzić do skażenia terenu i negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Przepisy prawa jasno określają, co należy zrobić z odpadami budowlanymi – należy umieścić je w specjalnym kontenerze lub worku i zlecić ich odbiór oraz utylizację specjalnej firmie, która przetransportuje gruz we właściwe miejsce i podda procesowi recyklingu. Takie przedsiębiorstwa zajmują się utylizacją odpadów budowlanych, dzieląc je na kilka frakcji – na przykład gruz czysty czy gruz zmieszany z innymi materiałami.

Pierwszy z nich może być od razu rozdrobniony o przetworzony, z kolei ten zanieczyszczony należy poddać dodatkowym zabiegom, dzięki którym będzie nadawał się do ponownego wykorzystania. Pamiętaj też, że nie zagospodarowanie odpadami budowlanymi we właściwy sposób grozi wysokimi karami pieniężnymi.

Kontener na gruz – gdzie go ustawić i jaką wielkość wybrać?

Umiejscowienie kontenera na gruz nie stanowi problemu, jeżeli posiadasz własny ogród z odpowiednią ilością miejsca i szeroką bramą wjazdową. Samochód z kontenerem powinien się bez problemu w niej zmieścić, a ustawienie pojemników nie będzie kłopotliwe. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wywozu gruzu z mieszkania, gdzie przestrzeń wokół budynku jest ograniczona.

W takim wypadku warto przemyśleć kwestię uzyskania zgody od właściciela terenu, na którym można tymczasowo umieścić kontener na gruz. Kolejno należy przemyśleć wielkość pojemnika na odpady, ponieważ to pozwoli zaoszczędzić na kosztach jego wynajmu. Firmy zajmujące się takimi usługami mają do dyspozycji wiele rozmiarów kontenerów, które przeznaczone są do składowania różnego typu odpadów.

Jeżeli nie jesteś pewny, jaką wielkość kontenera na gruz potrzebujesz, najlepszym sposobem jest skonsultowanie się z przedsiębiorstwem zajmującym się wywozem odpadów – doświadczony pracownik z pewnością zaproponuje Ci najlepsze rozwiązanie. Możesz również poradzić się ekipy remontowej, która będzie wykonywała prace. Tacy specjaliści będą w stanie przewidzieć, ile gruzu powstanie po wykonaniu zlecenia.

Cena za wywóz gruzu – od czego jest uzależniona?

Gruz to odpad, który powstaje podczas remontów, budowy budynków, wyburzeniach i innego rodzaju pracach. W każdym z tych przypadków należy się go pozbyć w określony sposób, wywożąc w konkretne miejsce. Samodzielna utylizacja odpadów budowlanych jest czasochłonna i trudna, dlatego najlepiej zatrudnić do tego zadania profesjonalną firmę.

Przedsiębiorstwo specjalizujące się w wywozie odpadów podstawi wybrany kontener na gruz w wyznaczone przez Ciebie miejsce, a następnie odbierze go i odpowiednio zagospodaruje odpadami. Jakie są koszty pozbycia się gruzu po budowie, wyburzeniu lub remoncie i co wpływa na ich wysokość?

Koszty pozbycia się gruzu w największej części uzależnione są od ich ilości, a przez to wielkości podstawionego kontenera, którego pojemność określona jest w metrach sześciennych. Najmniejsze pojemniki mają rozmiar 1 m3. Warto przy tym dodać, że cena jest bardziej korzystna wraz ze wzrostem wielkości kontenera – wtedy koszty za 1 m3 spadają.

Z tego powodu przy większych pracach budowlanych lub remontowych zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zamówienie jednego większego kontenera niż kilku mniejszych. Taki pojemnik pomieści gruz, który pozostanie na placu lub działce.

Kontenery na gruz wykonane są z metalu, a dokładnie blachy stalowej, która pomalowana jest proszkowo. Ich wielkość mieści się w przedziale od 1 do nawet 40 m3. Indywidualni klienci najczęściej korzystają z pojemników w rozmiarze nie większym niż 7 m3.

W ofercie firm przetwarzających odpady znajdują się różne rodzaje kontenerów na gruz, których przeznaczenie również wpływa na cenę odbioru odpadów. Zaliczają się do nich:

 • mulda gruzowa – jest to kontener o pojemności od 1 do 7 m3, przeznaczony do gromadzenia gruzu z indywidualnej budowy. Jest otwarty i rozłożysty, posiadając przekrój w kształcie trapezu. Górna krawędź ustawionych ukośnie boków jest obniżona względem boków dłuższych, co ułatwia wyrzucanie odpadów;

 • kontener otwarty na gruz – tego typu pojemnik ma od 3 do 7 m3, posiadając stosowne oznaczenia: KP3-KP7. Stanowi przy tym najpopularniejszy wybór wśród zamawiających. To zbiornik o bryle o kształcie prostopadłościanu, wyposażony w drzwiczki w krótszym boku, co ułatwia wejście do kontenera i ustawianie odpadów;

 • kontener zamknięty na gruz – pojemnik ten podzielony na komory, bądź nie ma podziału i wyposażony jest w górny właz do wyrzucania odpadów. Używany jest najczęściej na odpady bytowe, ale czasem również na gruz i inne pozostałości budowlane;

 • kontener gruzowy niski i duży – to typowy kontener gruzowy niski, posiadający pojemność od 5 do 18 m3 albo duży, otwarty, o wielkości od 16 do 40 m3;

 • kontener na gruz mający burtę boczną – tego typu pojemnik jest przydatny w przypadku wyrzucania wielkogabarytowych odpadów, np. drzwi i okien.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszt wywozu gruzu jest to, jaką specyfikę mają odpady przeznaczone do wywózki. Zaliczają się do nich:

 • gruz czysty, czyli gruz pozbawiony dodatkowych zanieczyszczeń;

 • gruz zmieszany;

 • papa;

 • azbest i inne materiały potencjalnie niebezpieczne;

 • materiały stałe, jak torf, ziemia, piasek, gruz, tłuczeń.

Usługi firm zajmujących się odbiorem odpadów, poza podstawieniem specjalnego kontenera, na gruz obejmują:

 • przywiezienie wybranego kontenera we wskazane miejsce;

 • ustawienie go na działce w taki sposób, by nie stanowił dla nikogo zagrożenia;

 • załadunek pojemnika;

 • wywóz kontenera;

 • utylizację odpadów.

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na cenę wywozu gruzu jest czas wynajmu kontenera – im krótszy okres, tym cena jest niższa. Masz możliwość skorzystać z usług natychmiastowego załadunku kontenera lub wypożyczyć go na jeden dzień, co pozwoli Ci zminimalizować koszty usługi.

Kontenery na gruz najczęściej wynajmowane są na okres 2-3 dni, a skorzystanie z tej usługi warto dobrze przemyśleć i zaplanować w harmonogramie budowy domu lub remontu.

Jak tanio zutylizować gruz?

Remont lub budowa wiąże się z dużymi kosztami, które obejmują materiały konstrukcyjne oraz wynajem specjalistów, którzy wykonają określone czynności. Dlatego każdemu zależy, aby możliwie jak najbardziej opłaty za usługi budowlane, takie jak wywóz odpadów. Jak tanio zutylizować gruz?

 • Odseparowanie gruzu od innych śmieci – podczas prac remontowych powstają różnego rodzaju odpady, które wymagają odmiennego sposobu utylizacji. Odseparowanie gruzu od innych pozostałości pozwoli zminimalizować koszty usługi;

 • Zaplanowanie wielkości pojemnika – pojemność kontenera, którego potrzebujesz, uzależniona jest od tego, jakie czynności planujesz przeprowadzić. Tańszym rozwiązaniem jest zamówienie jednego, większego pojemnika niż kilku małych. Ilość gruzu, który pozostanie po wykonanych pracach pomogą określić Ci specjaliści zajmujący się wywozem odpadów lub firma remontowa;

 • Samodzielny wywóz odpadów – czasem zdarza się, że możesz samodzielnie pozbyć się gruzu. Jeżeli dysponujesz samochodem i przyczepą, a pozostałości nie jest dużo, możesz wywieźć odpady w przeznaczone do tego miejsce. Takie rozwiązanie dostępne jest jedynie osobom prywatnym.

Gruz po budowie lub remoncie należy wywieźć w przeznaczone do tego miejsce, a koszty pozbycia się tego typu odpadów uzależnione są przede wszystkim od ich ilości i rodzaju. Firma Błysk Łomża zajmuje się świadczeniem usług odbioru gruzu. Zajmujemy się podstawieniem kontenerów o wybranej pojemności i przeznaczeniu, ich odbiorem i utylizacją – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.