Harmonogram odbioru odpadów

Jak segregować śmieci w domu i zwiększyć efektywność recyklingu?

Jak segregować śmieci w domu?

Segregacja śmieci w domu jest bardzo ważnym etapem w procesie recyklingu. Aby są rozpocząć potrzebne są odpowiednie pojemniki i worki na odpady, do których należy wrzucać szkło, plastik, makulaturę oraz śmieci biodegradowalne. Pozostałości zmieszane, których nie można zaliczyć do żadnej z wymienionych grup i nie są przy tym niebezpieczne, powinny trafić do osobnego pojemnika.

Oczywistym celem segregacji śmieci jest ochrona środowiska naturalnego. Pojemniki na odpady należy utrzymywać w czystości. Przed wyrzuceniem warto też umyć butelki i inne opakowania – nie jest to konieczne, jednak z pewnością uchroni Twoje mieszkanie przed nieprzyjemnymi zapachami, wydobywającymi się z koszy.

Zasady segregacji odpadów

Mimo że segregacja odpadów jest obowiązkowa, to do tej pory wiele osób nie wie, jak prawidłowo sortować śmieci. Warto jednak poznać te zasady, ponieważ nie stosowanie się do wymogów może skutkować nawet karami pieniężnymi. Warto mieć na uwadze fakt, że segregując śmieci przyczyniamy się nie tylko do ochrony środowiska i poprawy jakości otoczenia, w którym funkcjonujemy, ale też ułatwiamy pracę osobom odpowiedzialnym za późniejsze, dokładniejsze sortowanie odpadów.

Kontenery na śmieci występują w wielu kolorach, przy czym należy pamiętać, że do każdej barwy pojemnika przypisana jest określona kategoria odpadów. Zasobnik występują w pięciu różnych kolorach, do których należy wyrzucać odpowiednio:

  • kontener żółty – należy do niego wyrzucać metal i tworzywa sztuczne, na przykład plastik. Gromadzone są w nim takie odpady, jak opakowania po jogurtach, puszki po artykułach spożywczych i napojach, butelki po mleku czy soku, worki foliowe, pojemniki po środkach do higieny osobistej i środkach myjących, opakowania po pastach do zębów lub te wykonane ze styropianu (nie dotyczy styropianu budowlanego);
  • kontener niebieski – jest on przeznaczony do gromadzenia papieru. Z tego powodu można do niego wyrzucać papierowe opakowania, tekturę, kartony, zeszyty, a nawet wytłaczanki po jajkach. Pamiętaj jednak, że wyrzucana makulatura nie może być brudna ani mokra;
  • kontener zielony – pojemnik ten przeznaczony jest do przechowywania szkła. Z powodzeniem możesz więc umieszczać w nim różnego rodzaju butelki po napojach czy szklane opakowania. Pamiętaj jednak, że do zielonego kontenera nie można wyrzucać rozbitych luster, okien czy szkła hartowanego bądź zbrojonego. Miej też na uwadze, aby umieszczane w kontenerze odpady szklane nie miały elementów z innych materiałów, na przykład plastiku;
  • kontener brązowy – przeznaczony jest do bio śmieci. Możesz więc wyrzucać do niego różnego rodzaju pozostałości warzyw i owoców, na przykład ogryzki, pestki czy obierki, skorupki po jajkach, a nawet fusy po kawie: czyli wszystkie odpadki organiczne, które podlegają naturalnemu rozkładowi. Należy jednak zapoznać się z zasadami segregacji w gminie, ponieważ w niektórych przypadkach występuje podział odpadów na bio i zielone. Pamiętaj jednak, że do brązowego pojemnika nie mogą trafić odpady z mięsa;
  • kontener szary lub czarny – powinny do niego trafiać wszelkie odpady zmieszane, czyli takie, których nie da się posortować do wyżej wymienionych pojemników. Do czarnego kontenera powinieneś wyrzucać takie odpadki, jak kości i resztki mięsa, papierowe ręczniki, zatłuszczone opakowania czy papier nawilżany.

Żeby nikt nie miał wątpliwości co do tego, czy wyrzuca posortowane odpady do właściwego kontenera, każdy z nich jest dodatkowo opatrzony odpowiednim opisem.

Jak pozbyć się elektrośmieci i odpadów niebezpiecznych?

Może się wydawać, że opakowania po niektórych, codziennie używanych produktach – takich jak lakierach, olejach silnikowych, częściach samochodowych – powinny być umieszczane w żółtym kontenerze na tworzywa sztuczne i metale. To samo przekonanie tyczy się wyrzucania zużytych baterii czy sprzętu elektronicznego. Jednak z uwagi na zawarte w nich substancje i materiały niebezpieczne, nie mogą się tam znaleźć.

Tego typu odpady bezwzględnie powinny być przekazywane do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), które mają swoje siedziby w niemalże każdej gminie. Punkty te zbierają pozostałości od mieszkańców danego obszaru. Poza tym w wielu aptekach i sklepach spożywczych można natknąć się na specjalne pojemniki na zużyte baterie.

Elektrośmieci nie należy umieszczać w pojemnikach na metal i tworzywa sztuczne, ponieważ zawarte w nich substancje są niezwykle szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, a poza tym w destrukcyjny sposób wpływają na środowisko naturalne. Elektroodpady wypełnione są niebezpiecznymi materiałami, do których zalicza się rtęć, freon, azbest, związki bromu czy kadm.

W procesie niewłaściwej segregacji i utylizacji substancje te mogą przedostać się do gleby, wód gruntowych oraz powietrza, co w prosty sposób może doprowadzić do zatrucia organizmu i nieprzyjemnych konsekwencji.

Zalety recyklingu odpadów

Od 1 stycznia 2020 roku segregacja odpadów nie jest jedynie możliwością, ale obowiązkiem, którego nieprzestrzeganie skutkuje wzrostem opłat za śmieci, a nawet innymi karami pieniężnymi. Sortowanie śmieci powinno przebiegać w określony sposób – to znaczy konkretne odpady muszą trafiać do przypisanych im kontenerów – co jest weryfikowane przez firmy zajmujące się wywozem odpadów na wskazanym terenie.

Nadrzędną korzyścią wynikającą z segregacji śmieci jest, oczywiście, ochrona środowiska. Jest ona pierwszym etapem procesu recyklingu, dzięki któremu możliwe jest odzyskanie części surowców i ich ponowne wykorzystanie. Duża ilość opakowań kupowanych produktów jest wykonana z papieru, szkła, aluminium czy metalu. Są to surowce, które mogą posłużyć do produkcji kolejnych przedmiotów.

Choć wszystkie z wyżej wymienionych elementów podlegają recyklingowi, to najkorzystniejsze jest przetwarzanie aluminium i szkła, które można poddawać procesowi obróbki nieskończoną ilość razy, bez utraty jakości materiału, oszczędzając tym samym energię i pieniądze.

Przetwarzanie aluminium jest szczególnie ekonomiczne, ponieważ jego produkcja jest droga, a złoża wykorzystywanego do tego boksytu są nieodnawialne. Trawestacja tony tego materiału pozwala zaoszczędzić 4 tony rudy i 700 kg ropy naftowej. Ogromne oszczędności generuje też recykling szkła. Obliczenia wskazują, że recykling jednej, wykonanej z tego materiału, butelki generuje oszczędności w energii w ilości potrzebnej do zasilenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny.

To jednak nie koniec – z badań wynika, że recykling 59 kg makulatury ratuje przed ścięciem jedno drzewo, a 35 butelek PET pozwala wyprodukować z nich bluzę polarową. Segregacja śmieci to jednak nie tylko oszczędności, ale także zmniejszenie ilości zalegających na wysypiskach przez setki lat odpadów.

Należy tu podkreślić, że czas rozkładu aluminiowej puszki to 200-400 lat, torebki foliowej 300, a plastikowej butelki nawet pół wieku – to znaczy 500 lat. Niektórzy mogą mylnie uważać, że posegregowane śmieci trafiają do tego samego kontenera śmieciarki, dlatego też sortowanie odpadów mija się z celem. Nie jest to prawda, bowiem w pojazdach do wywozu odpadów znajdują się wydzielone komory do różnego typu śmieci, które później trafiają do odpowiednich zakładów przetwórczych.

Recykling w domu – czy jest możliwy?

Jak powszechnie wiadomo, recykling jest jedną z metod ochrony środowiska naturalnego. Jego nadrzędnym celem jest ponowne wykorzystanie odpadów w jak największym stopniu oraz zminimalizowanie nakładów na ich przetwarzanie.

Zdecydowana większość codziennie kupowanych produktów wykonana jest z materiałów, które mogą zostać ponownie wykorzystane. Jak już zostało opisane, pierwszym krokiem w recyklingu jest odpowiednie posortowanie odpadów i wyrzucenie do określonych kontenerów. Czy to jednak wszystko, co możemy zrobić?

Aby przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów zalegających na wysypiskach, sami możemy zminimalizować liczbę tego, co wyrzucamy. Trend bycia eko nie słabnie, a pomysłów na ponowne wykorzystanie różnego rodzaju opakowań pojawia się coraz więcej. Z puszek po farbach możesz zrobić gustowne doniczki,  skórki po bananach przetworzyć na nawóz, a dziurawe spodnie naprawić w taki sposób, że staną się modne.

Pomysłów na ponowne wykorzystanie materiałów jest mnóstwo – wystarczy, że uruchomisz wyobraźnię lub poszukasz inspiracji w Internecie. Pamiętaj jednak, że te, których nie wykorzystasz, należy odpowiednio posegregować i wyrzucić do właściwych pojemników.

W Błysk Łomża zajmujemy się odbiorem i wywozem różnego rodzaju śmieci – zmieszanych, wielkogabarytowych, makulatury, tworzyw sztucznych i wielu innych – które później dostarczamy do odpowiednich punktów przetwórczych. Jeżeli chcesz przyczynić się do ochrony środowiska – skontaktuj się z nami.

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.